Czym jest pellet

Pellet

 Pellet – paliwo z biomasy

Pellet (z ang. kulka, tabletka, granulka)to rodzaj paliwa pochodzenia naturalnego powstający ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasy bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji klejących. Najpopularniejszy na rynku jest pellet drzewny, który produkowany jest z trocin, wiórów czy zrębków. Powstałe paliwo w formie granulek jest bardzo zwarte i może być produkowane z niską zawartością wilgoci, przez co posiada bardzo wysoką wydajność spalania.


 

Pellet – z korzyścią dla środowiska i dla Ciebie

Pellety zaliczane są do grupy czystych ekologicznie paliw z biomasy. Ze względu na zawartość tylko naturalnych surowców spalanie pelletu nie powoduje nadmiernej emisji CO2 do atmosfery. Powstaje go tyle, ile wcześniej zostało pochłonięte. Jest to jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska paliw. Dodatkowo ogrzewanie za pomocą pelletów daje aż 60% oszczędności w stosunku do alternatywnych źródeł ciepła (gaz, węgiel, olej opałowy). Korzystając z pelletu docenisz także to, iż jest to paliwo czyste – nie powoduje zabrudzeń w kotłowni, jest wygodne w transportowaniu i przechowywaniu.

pellet_rozsypany


Agro-pellet

Powszechnie przyjęło się, że mówiąc pellet – myślimy o pellecie drzewnym. Natomiast na rynku dostępne są pellety pochodzenie roślinnego – takie jak pellet z rzepaku, słomy czy łuski słonecznika. Ze względu na wyższą popiołowość, różne stopnie sprasowania i wilgotności są one uważane za pellety gorszej jakości, jednakże ich niewątpliwą zaletą jest cena.

Biomasa


Pellet pelletowi nierówny

Na rynku pojawia się coraz więcej producentów i dystrybutorów pelletów. Różnią się one między sobą jakością i ceną. To jakiego paliwa używamy ma ogromne znaczenia dla tego jak działa nasz palnik. Jednak pellety spełniające wymagania norm i posiadające certyfikaty np. DIN Plus są jednocześnie dużo droższe od powszechnie dostępnych na rynku. Palniki KIPI dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania rotacyjnej komory spalania, umożliwiają spalanie pelletów gorszej jakości oraz agro-pelletów. Zobacz na filmie jak bezproblemowo radzi sobie nasz palnik z pelletem ze słomy rzepakowej.


Pellet w skrócie:

  • Oszczędność – nawet do 60% w stosunku do gazu, węgla czy oleju opałowego
  • EKO – paliwo przyjazne dla środowiska
  • Wygoda – znikoma ilość popiołu
  • Czystość – wygodne przechowywani
  • Dzięki palnikom KIPI nie musisz ,martwić się o jakość paliwa – palnik KIPI poradzi sobie nawet z najgorszym pelletem